twilight

9. května 2009 v 20:09 | 369*-*-///* |  Stmívání
Stmivani.info
online stmivani, filmová a knižní sága

Info Film - stmívání

This page created March 18th 2009
Stmívání (Twilight, USA, 2008)
Režie:
Catherine Hardwicková
Scénář: Melissa Rosenbergová (dle románu Stephenie Meyerové)
Kamera: Elliot Davis
Střih: Nancy Richardsonová
Hudba: Carter Burwell
Hrají: Kristen Stewartová, Robert Pattinson, Billy Burke, Ashley Greenová, Nikki Reedová, Jackson Rathbone, Kellan Lutz, Peter Fascinelli.
Premiéra v ČR: 27. 11. 2008
Délka: 122 min

Když začla Stephenie Meyerová v roce 2003 psát své prvotiny, netrvalo ani dva roky a už ji statisíce čtenářů mělo v ruce a dychtivě hltali každé její slovo. Knížka jako droga. Jako speciální značka heroinu (jak by řekl Edward). Tak by se to dalo popsat a většina fanoušků vám potvrdí, že přečetli první díl ani ne za dva dny a další dva díly do týdne.
Řeč je o Stmívání. Jde o upírskou emo teen romantiku se silným potenciálem, zkráceně fantasy romantiku. Jak jinak by bylo možné, že se nespočet fanoušků nenechalo odradit nevýraznými fotkami, hodně nepovedeným trailerem a zámořskými nic moc ohlasy? Je za tím opravdu hodně silný příběh, který vám poví jedině knížka, vlastně Bella sama…
…Bella Swanová je 17-letá hlavní hrdinka příběhu, která se stěhuje do deštěm zmáčeného městečka Forks za svým otcem poté, co se její matka rozhodne cestovat s novým manželem, profesionálním hráčem baseballu. Bella začne chodit na novou střední školu, kde si najde pár přátel a nečeká, že by se cokoliv změnilo. Kombinace nudy a deště ji na její melancholické náladě ještě přidávají. Všechno se změní v momentě, kdy uvidí vcházet Edwarda Cullena společně s jeho sourozenci do školní jídelny. Pokračuje to hodinou biologie, kde je Bella vedle něj usazena. Ten ji za její rozpačitý úsměv věnuje vražedný pohled černých očí, a zacpaním nosu naznačí nelibost její vůně. Nechápe to, ale zároveň to nehodlá řešit, stejně ho potom další tři dny vůbec nevídala ve škole. Čtvrtý den se zase potkávají na hodině biologie. Bella zaujala pozici ignoranta, ale Edward má o dost lepší náladu. Představí se a zároveň omluví za své minulé chování. Bells jen nevěříčně kouká na jeho neskutečně krásné topazové oči. Od té chvíle jsou přátelé, ikdyž jí neustále naznačuje, že přátelství s ním není zrovna nejlepší nápad. Každou noc se jí o něm zdá, myslí na něj, je to přece jenom nejzvláštnější člověk, kterého kdy potkala a navíc má o ni zájem. Později se bella dozvídá na jedné táborové akci zajímavé příběhy o "studených" a stále více věcí jí začíná do sebe zapadat. Například Edwardovy studené ruce, neskutečná síla, rychlost, změna duhovky…Je to upír. Upír-vegetarián. Jeho rodina se rozhodla bojovat s touhou po lidské krvi a žijí aspoň trochu normální život. Loví tedy pouze zvířata-medvědy, pumy…Ale je to jako jíst tofu, dodá to energii, ale ne pocit spokojenosti. Potom co jí edward seznámí se svou upírskou podstatou k sobě mají daleko blíž než kdy předtím, vlastně jsou do sebe bezhlavě a neodvolatelně zamilovaní. Avšak pořád je tu riziko, že by jí mohl ublížit každý polibek a dotyk si musí hlídat. Navíc jsou zde i jiní upíři, které přiláká její sladká vůně krve. Ti tvoří spíš mosty mezi jednotlivými knižkami a prolínají je.
Hlavní kostru příběhu tvoří gradující vztah mezi mileneckou dvojicí. Dále se setkáte s ostatními členy Cullenovic rodiny: Carlishem, Esme, Rosalii, Emmetem, Alicí a Jasperem. Každý má svůj příběh nesmrtelnosti…
Bude ho mít i Bella???
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 allonnka allonnka | Web | 9. května 2009 v 20:15 | Reagovat

Miluju ho

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama